Działalność związana z turystyką wodną na obszarach rzek oraz jezior opiera się na korzystaniu z dróg wodnych i atrakcyjności otaczającego krajobrazu, obejmującego zarówno jego zabudowę, jak i otoczenie naturalne – florę i faunę. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem popularności podróżowania rzekami, poczyniono znaczne inwestycje w sprzęt wodny i infrastrukturę lądową. To zaowocowało rozwojem różnorodnych atrakcji przyciągających różne segmenty rynku, szczególnie młodsze pokolenia i rodziny. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tego rodzaju turystyką, zauważono potrzebę intensyfikacji działań mających na celu ochronę dziedzictwa naturalnego i kulturowego, a także otaczającego krajobrazu. W wielu regionach programy rejsów rzecznych zostały wzbogacone o działalność ekoturystyczną, która koncentruje się na doświadczeniach opartych na środowisku naturalnym, uwzględniając jego cechy biologiczne, fizyczne i kulturowe. To zwiększone doświadczenie ekoturystyczne sprzyja zainteresowaniu ochroną pozostałych obszarów przyrodniczych. W przeciwieństwie do wcześniejszych badań skupiających się głównie na dużych rzekach, obecne badania ukazują, że turystyka rzeczna obejmuje teraz szerszy zakres działań i lokalizacji, uwzględniając każdą dostępną drogę wodną oraz otaczające rzekę środowisko naturalne i kulturowe.

Koncepcja realizacji zintegrowanego produktu turystycznego Pisa – Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej zakłada poprzez prowadzenie „dialogu społecznego” zbudowanie atrakcyjnej oferty opartej głównie na szlaku wodnym. Główną oś szlaku stanowi linia rzek Pisy, Narwi wraz z jej dopływem tj., rzeką Supraśl na odcinku Supraśl – Złotoria oraz rzeką Narewka i związane z nimi możliwości uprawiania turystyki aktywnej. Rzeki te tworzą bardzo atrakcyjną trasę wodną, która poprzez realizację projektu może stać się doskonałym szlakiem dla wodniaków. Działania zrealizowane w projekcie pozwolą na uporządkowanie ruchu turystycznego na rzekach i umożliwią uprawnianie turystyki w określonych miejscach tak, aby zachować walory przyrodnicze i ekologiczne oraz zminimalizować skutki antropopresji.
Jak ze Szlakiem Konopielki czyli Infrastruktura dla Tutejszych?
W każdym z trzech województw odbędą się (12.06 – Ostrołęka, 13.06 – Pisz i 14.06.2024 Białystok) spotkania związane z procesem tworzenia Produktu Turystycznego (identyfikacja przebiegu szlaku i tworzących go miejsc i obiektów) na które zaproszone zostaną: władze lokalne, przedsiębiorcy z branży nieturystycznej przedsiębiorcy z branży turystycznej, organizacje pozarządowe, przedstawiciele mieszkańców/społeczności lokalnych, organizacje pozarządowe i innych podmiotów działających w obszarze turystyki, a także przedstawicieli grup defaworyzowanych. Powyższe spotkania przeprowadzone będą w sposób gwarantujący odpowiednią efektywność, np. stosując elastyczne formy zgłaszania wniosków. Zamawiający zbierze zgłoszone uwagi, a Wykonawca powinien przeprowadzić proces ich weryfikacji oraz udzielić informacji zwrotnej ich autorom. Poniżej plan spotkania w Ostrołęce i Piszu (godz. 12-16) oraz Białymstoku (godz. 13:30-17:30)
GODZINY
12:00-13:30
11:45 -12:00
12:00 -12:15
12:15 -12:30
12:30-13:00
13:00 -13:20
13:20 -13:45
13:45 -16:00
13:45 -15:30
15:30 -16:00
ZAKRES TEMATYCZNY
BLOK I
Rejestracja uczestników
Powitanie gości
Prezentacja projektu pn. „Pisa-Narew — szlak aktywnej turystyki wodnej”-Przedstawiciel Województwa
Podsumowanie wyników i wniosków z badania ruchu turystycznego
na obszarze realizacji projektu – Bartłomiej Kazubski (Grupa Badawcza DSC Sp. z o.o.)
Wizja i kierunki rozwoju ponadregionalnego produktu turystycznego pn.„Pisa-Narew — szlak aktywnej turystyki wodnej”- Agnieszka i Leszek Nowak (2BA doradztwo strategiczne 2ba.pl)
Pola współpracy w budowaniu i komercjalizacji oferty turystycznej w
ramach projektu – Paweł Walczyszyn (InicjatywaLokalna.pl sp. z o.o.)
Przerwa kawowa
BLOK II
Moderowana dyskusja nt. międzysektorowej współpracy na rzecz
zrównoważonego rozwoju ponadregionalnego w ramach projektu pn.
„Pisa-Narew — szlak aktywnej turystyki wodnej” — Agnieszka i Leszek
Nowak (2BA doradztwo strategiczne)
Podsumowanie dyskusji i zakończenie spotkania

SZCZEGÓŁÓWA RELACJA Z KONSULTACJI
Wszystkie kwestie związane z włączeniem społecznym powinny zostać opisane w dokumencie „Podsumowanie dialogu społecznego w projekcie”, który będzie stanowić załącznik do dokumentu Koncepcji Produktu Turystycznego.

Realizacja Projektu otwiera szansę na rewitalizację obszarów położonych na styku Mazur, Kurpi i Podlasia, oraz pracę w zakresie retencji zasobów wodnych, a także wyeksponowania lokalnego środowiska i promocji lokalnej kultury. Pozwoli stworzyć warunki do poprawy jakości życia mieszkańców oraz utworzyć nowe miejsca pracy w sektorze turystycznym. Unikalny ekosystem Pisy i Narwi to szansa do stworzenia ciekawego produktu turystycznego, który wyróżni położone nad rzekami gminy.
- Audyt turystyczny
- Badania turystyczne
- Co-creation
- Kajaki
- Konsultacje społeczne
- Miejsca i atrakcje
- Obszary chronione
- Projekty
- Regionalne smaki
- Travel
- Turystyka kulinarna
- Turystyka morska
- Uncategorized
ATRAKCYJNA OFERTA TURYSTYCZNA
Koncepcja realizacji zintegrowanego produktu turystycznego Pisa – Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej zakłada zbudowanie atrakcyjnej oferty opartej głównie na szlaku wodnym. Główną oś szlaku stanowi linia rzek Pisy, Narwi wraz z jej dopływem tj., rzeką Supraśl na odcinku Supraśl – Złotoria oraz rzeką Narewka i związane z nimi możliwości uprawiania turystyki aktywnej. Rzeki te tworzą bardzo atrakcyjną trasę wodną, która poprzez realizację projektu może stać się doskonałym szlakiem dla wodniaków. Działania zrealizowane w projekcie pozwolą na uporządkowanie ruchu turystycznego na rzekach i umożliwią uprawnianie turystyki w określonych miejscach tak, aby zachować walory przyrodnicze i ekologiczne oraz zminimalizować skutki antropopresji.
Budowa szlaku zakłada inwestycje w infrastrukturę wodną i turystyczną, które łącznie utworzą atrakcyjny produkt turystyczny. Obejmie on następujące elementy:
- infrastrukturę podstawową do uprawiania turystyki wodnej (porty, mariny, przystanie, pomosty, zagospodarowanie nabrzeży, budowa przyłączy wodno-kanalizacyjnych, plaże, kąpieliska, sanitariaty, parkingi kampingowe/pola namiotowe, parkingi postojowe), zagospodarowanie terenu (mała infrastruktura turystyczna m.in.: wiaty, ławostoły, place zabaw, boiska, siłownie zewnętrzne, miejsca do grillowania, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne, miejsca na odpady);
- rozwój atrakcji w najbliższym otoczeniu szlaku, a także połączenie go z innymi atrakcjami regionu np.: z siecią szlaków pieszych, rowerowych, konnych, samochodowych oraz koordynacja działań organizacyjnych i promocyjnych na szlaku.
Mając na uwadze tereny cenne przyrodniczo projekt korzystnie wpłynie na środowisko poprzez uzupełnienie braków w istniejącej infrastrukturze środowiskowej i wypoczynkowej. Za niezbędne uznaje się podejmowanie wszelkich działań ukierunkowanych na poprawę stanu środowiska. Widoczne obecnie niedostatki
infrastrukturalne i braki w uporządkowaniu terenów i miejsc atrakcyjnych wypoczynkowo skutkują powstawaniem tzw. turystyki dzikiej, której efektem jest rosnąca antropopresja na środowisko naturalne. Uzupełnienie i odpowiednie rozmieszczenie infrastruktury przyczyni się do zmniejszania tego zjawiska. Podjęcie działań pozwoli na usystematyzowanie wypoczynku, a w konsekwencji na integrację działalności wypoczynkowej z celami ochrony przyrody.
Zakłada się, że inwestycje o charakterze niekomercyjnym zrealizowane przez samorządy lokalne staną się impulsem do dalszego rozwoju projektu przy aktywnym udziale lokalnych przedsiębiorców w komercyjnej części przedsięwzięcia. Rolą samorządów będzie opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego, aby w przyszłości umożliwić podmiotom komercyjnym inwestowanie w szeroko pojętą turystykę na obszarze dorzecza tych rzek.
Ponadto projekt wpłynie pozytywnie na rozwój działalności gospodarczej, ponieważ rolą przedsiębiorców będzie zorganizowanie zaplecza dla uprawiania różnych form turystyki (min.: bazy noclegowej, gastronomicznej, wypożyczalni, transportu, usług przewodnickich itd.). Wpłynie to również na wzrost konkurencyjności MŚP w województwach, integrację działalności MŚP – w tym współpracę firm wokół spakietyzowanych produktów ze wspólnym systemem promocji, dystrybucji i sprzedaży, tworzenie nowych miejsc pracy (w tym na obszarach wiejskich), aktywizację i rozwój obszarów wiejskich poprzez ulokowanie niezbędnych inwestycji w poszczególnych gminach.
Szlak może stanowić docelowy kierunek turystyczny i utworzyć niezwykle atrakcyjną trasę wodną Polski Północno-Wschodniej. Walory przyrodnicze otoczenia dają możliwość rozbudowy i uzupełnienia tego produktu o inne formy turystyki oraz produkty specjalistyczne. Tereny wzdłuż szlaku posiadają wszelkie atuty sprzyjające rozwojowi produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych opartych na naturalnej, nieprzetworzonej żywności. To właśnie oferują wytwórcy miodów, serów, wędlin, Koła Gospodyń Wiejskich, kooperatywy wytwórców i gospodarstwa agroturystyczne oraz ekologiczne. Obszar posiada również potencjał do rozwoju naturalnej medycyny, rehabilitacji i usług uzdrowiskowych.





BENEFICJENCI
hęć włączenia się do przedmiotowego przedsięwzięcia zgłosiło 19 partnerów, którzy będą realizować inwestycje na swoim terenie (liczba partnerów nie obejmuje Województwa Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Mazowieckiego, które jako partnerzy wspierający będą wspomagać realizację przedsięwzięcia, nie będą natomiast prowadzić inwestycji w ramach projektu). Są to jednostki samorządu terytorialnego.
W/w partnerzy zrzeszeni są w trzech niezależnych organizacjach, działających na obszarze szlaku tj.:
- Związek Gmin „Pisa Narew” (obejmujący Gminy: Pisz, Kolno, Turośl, Nowogród oraz Miasto Ostrołęka),
- Łomżyńskie Forum Samorządowe (Gmina Łomża, Gmina Rutki, Gmina Wizna),
- Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi (obejmujące gminy: Narewka, Narew, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Wyszki, Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Tykocin).
Organizacje te będą odgrywały dużą rolę przy tworzeniu kompleksowego produktu turystycznego oraz jego promocji podczas realizacji projektu i po jego zakończeniu.