SKOJARZENIA
znaczy co i gdzie?
- polska Amazonka” – tak niedostępna jak prawdziwa Amazonka położona także gdzieś daleko
- gdzieś na Mazowszu
- okolice Łomży, Ostrołęki, Pułtuska, Zegrza, Warszawy
- gmina koło Białowieży
- Narwiański Park Narodowy
- Łomżyński Park Krajobrazowy
- rzeka między Biebrzą i Bugiem
- grupa medialna
- program obronny powietrznej
Narew
Narew


NArwiański Park Narodowy
To przyrodnicza i turystyczna wizytówka rzeki Narew. Stanowi malowniczy obszar o unikalnej przyrodzie. Powstał w 1996 roku i zajmuje obszar od Suraża na południu po Choroszcz na północy. Park jest wizytówką nie tylko dla rzeki Narew, ale także dla całego regionu, oferując turystom atrakcje przyrodnicze i kulturowe. Turystyka w Narwiańskim Parku Narodowym obejmuje wiele atrakcji, takich jak wieże widokowe, kładki, i ścieżki przyrodnicze. To miejsce zachwyca różnorodnością flory i fauny, a także malowniczymi krajobrazami bagien, lasów, i łąk. Popularne atrakcje to wieża widokowa w pobliżu wsi Uhowo, Kładka Śliwno-Waniewo, oraz wieża widokowa w Kruszewie. Narwiański Park Narodowy pełni istotną rolę jako ochrona przyrody, a jednocześnie jest dostępny dla turystów, zachęcając ich do odkrywania piękna tej unikalnej krainy.
Województwo podlaskiee
– w tym szczególnie tereny nad Narwią – znane są z nieskażonej natury, czystego powietrza i wody. Stwarza to dobre warunki do rozwoju produktów lokalnych, regionalnych i tradycyjnych opartych na naturalnej, nieprzetworzonej żywności. Taką oferują wytwórcy miodów, serów, wędlin, KGW, kooperatywy wytwórców i gospodarstwa agroturystyczne oraz ekologiczne. Wyjątkowym produktem są miody bagienne, powstające na rozlewiskach Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym. Obszar ma dzięki temu potencjał do rozwoju naturalnej medycyny, rehabilitacji i „narwiańskiego spa”.
Słabym punktem jest stopień nasycenia infrastrukturą turystyczną, w tym bazą noclegową, gastronomiczną oraz do uprawiania turystyki wodnej. Przedsięwzięcia podejmowane przez SGGN i NPN (projekt związany z utworzeniem kładki Śliwno-Waniewo, wieże widokowe i mała infrastruktura rekreacyjna) poprawiają dostępność Narwi. Wciąż jednak zagospodarowanie to nie zaspokaja popytu turystycznego, co pokazuje inwentaryzacja potencjału i diagnoza rozwoju turystyki na obszarze Górnej Narwi.
Narew wraz z dopływami to obszar jest atrakcyjny przyrodniczo i stwarza warunki do uprawiania turystyki i rekreacji. Na Narwi znajdują się szlaki kajakowe oraz infrastruktura dla turystyki wodnej oraz umożliwiająca odkrywanie walorów rzek od strony lądowej.
Atrakcyjność przyrodnicza związana jest także z wysokim pokryciem obszarami chronionego krajobrazu, w szczególności Narwiańskim Parkiem Narodowym, utworzonym w środkowym przebiegu Narwi, pomiędzy Surażem a Tykocinem oraz Łomżyński Park Krajobrazowy. Ponadto w początkowym biegu Narew graniczy z Białowieskim Parkiem Narodowym (Narewka, jej dopływ, przepływa przez Park). Natomiast u ujścia Biebrzy do Narwi obszar znajduje się fragmentarycznie w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodatkowo utworzone zostały rezerwaty przyrody i obszary Natura 2000 oraz licznie występują pomniki przyrody, szczególnie drzewa i aleje pomnikowe .
Otaczające rzekę gminy charakteryzują się bogatym i złożonym krajobrazem kulturowym. Dotyczy to w szczególności wschodniej części obszaru (gminy Bielsk Podlaski, Juchnowiec Kościelny, Zabłudów, Narew i Narewka), których charakterystycznymi wyróżnikami są cerkwie, kaplice prawosławne i unickie, krzyże przydrożne oraz wsie z drewnianą, bogato zdobioną zabudową. Z kolei Tykocin wyróżniają atrakcje turystyczne upamiętniające ludność żydowską, mieszkającą na tych terenach (odbudowana synagoga, restauracje oferujące potrawy kuchni żydowskiej). Obiekty sakralne przeważają w liczbie zabytków, jakkolwiek pochodzą one przeważnie z XIX i początku XX w. i tylko w części znalazły się w rejestrze zabytków. Zabytki świeckiej architektury i budownictwa nie są liczne, większość z nich jest w złym stanie technicznym lub niedostępna. Bogate jest natomiast niematerialne dziedzictwo kulturowe, prezentowane przez twórców i artystów, Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły folklorystyczne.
LATARNIE TURYSTYCZNE
Tykocin, Narewka, Suraż, Łomża
Potencjał
Choroszcz, Sokoły, Łapy, Narew, Wizna, Nowogród, Ostrołęka

LINK do MATERIAŁOW o NARWI
Różne materiały zgromadzone na Dysku