OD PISZA do NOWOGRODU

PISA

Walory rzeki

Walory TURYSTYCZNE OBSZARU

Walory naturalne analizowanego obszaru odgrywać będą decydującą rolę
w rozwoju atrakcyjnego produktu turystycznego. Wśród najciekawszych
elementów walorów naturalnych, które istotnie wpływają na atrakcyjność
turystyczną analizowanego obszaru są obszary lasów, łąk i pól oraz rzeki. Rosnące na tych obszarach okazy flory oraz żyjący przedstawiciele różnych gatunków ptaków i ssaków stanowią o uroku i wyjątkowości tego miejsca. Jednak staną się atrakcyjne, kiedy będą dostępne dla odwiedzających.

KRóTKI OPIS

Przebieg rzeki Pisy

Pisa


Pisa jest dopływem Narwi i stanowi drogę wodną, łączącą Wielkie Jeziora Mazurskie z Narwią na jej 337 kilometrze. Długość całkowita rzeki wynosi około 80 km, a z częścią żeglowną jezior mazurskich jej długość wynosi 142 km.
Powierzchnia całkowita dorzecza rzeki wynosi blisko 4 500 km². Pisa wypływa z systemu Wielkich Jezior Mazurskich, początek bierze w Jeziorze Roś w Piszu, przemierza wschodnią część Puszczy Piskiej oraz Równinę Kurpiowską i jako prawy dopływ wpada do Narwi na
wysokości Nowogrodu. Najważniejszym bezpośrednim jej dopływem jest Kanał Turośl. Innymi dopływami są: Rybnica, Rudna, Pisza Woda, Wincenta i Skroda.

.

Szlak wodny

Z punktu widzenia rozwoju turystycznego szlaku wodnego PISA-NAREW
ważnym miejscem – początkiem szlaku jest Śluza Karwik, łącząca poprzez
Kanał Jegliński jez. Seksty (będące w systemie Wielkich Jezior Mazurskich)
z jez. Roś. Tereny przy śluzie – Imionek jest obecnie zagospodarowywany pod
obsługę ruchu turystycznego i ma stać się „Wrotami Mazur”. Szlak PISA-NAREW stanowiąc zatem ważny punkt łącznikowy pomiędzy Polską centralną a Mazurami, ma szansę stać się atrakcyjnym produktem turystycznym i w sposób znaczący ożywić tereny wzdłuż szlaku od Pisza po Ostrołękę..

Szlak rzeki Pisy

to nie tylko podróż kajakiem, ale prawdziwa odyseja przez dziewicze krajobrazy Mazur i Mazowsza pozostawiająca niezapomniane wrażenia natury i historii. Przyrodnicza różnorodność: szlak prowadzi przez zróżnicowane krajobrazy, zaczynając w gęstych lasach Puszczy Piskiej, a następnie otula się malowniczymi łąkami i piaszczystymi równinami. Malownicze meandry:
pisa malowniczo meandruje, tworząc wyjątkowy układ koryta, co sprawia, że podróż nabiera dodatkowego uroku. Podróże w cieniu historii:
rzeka łączy szlaki Wielkich Jezior poprzez Narew
z Wisłą, przepływając przez urokliwe Nowogród, tworząc historyczne połączenie. Szlak żeglowny bez i przez granicę krain: mimo nieuregulowanego charakteru, Pisa jest szlakiem żeglownym, dlatego można spotkać zarówno oznaczenia żeglowne, jak
i większe jednostki pływające zarówno w górę, jak
i w dół rzeki. Bezpieczny brak infrastruktury:
szlak, choć pozbawiony typowej infrastruktury turystycznej, oferuje wyjątkowe doświadczenie. Niewielki ruch na szlakach sprzyja spokojnemu
i relaksującemu wypoczynkowi. Noclegi w zgodzie z naturą: miejsc do noclegu jest mało dla miłośników namiotowania wśród bagien i łąk oraz dla tych, którzy wolą komfort na dogodnych miejscach niebędących tradycyjnymi polami namiotowymi. Etapy dla nowicjuszy: szlak można podzielić na cztery łatwe etapy, umożliwiające spokojną podróż i czerpanie radości z malowniczych widoków.

koncepcjA zagospodarowania szlaku Pisa-Narew na Obszarze Gminy Pisz

Projekty

Do PobraniaI