Z Warszawy i Białegostoku szybko i wygodnie dojedziemy nad Narew. Prawie do serca Narwiańskiego Parku Narodowego dowiezie nas pociąg do Łap, kursujący między Warszawą a Białymstokiem. Wydaje się, że dojazd nad Narew to jeden z najmniejszych problemów w rozwoju turystyki na tym obszarze. Zdecydowanie gorzej jest kiedy już nam się wyda, że jesteśmy na miejscu i poszukujemy konkretnych miejsc, atrakcji i pięknych widoków opisanych w blogach, książkach, oglądanych poprzez różne ciekawe filmiki.
CO JEST DLA TURYSTY
Niestety niewiele. Baza turystyczna przystosowana jest do potrzeb mieszkańców więc jedynie w krótkim sezonie, kiedy turystów bywa najwięcej możemy liczyć na wygodniejszą obsługę i ciekawsze usługi. Z centrum Polski najszybciej dojedziemy nad Narew pociągiem do Łap (Warszawa-Białystok). Samochodem również szybko dojedziemy drogą z Warszawy (S8) do Białegostoku/Łomży. Przez Narew przejedziemy mostami w Łomży i Tykocinie oraz wjeżdżając do Białegostoku z Warszawy (S8). Natomiast mosty na Górnej Narwi znajdują się na drodze z Białegostoku do Łap i Bielska Podlaskiego oraz Białowieży (nomen omen Narew przekraczamy w Narwi). Nad Narew można się również wybrać się samolotem. Ląduje się prawie nad samą Narwią w Narwi na lotnisku firmy PRONAR.
Baza noclegowa ulokowana jest w Białymstoku i wokół. Swoją ogólnodostępną bazę noclegową ma Łomża i Ostrołęka. Natomiast baza turystyczna skierowana do turysty odpoczywającego nad wodą znajduje się w Narewce, Narwi, w „Krainie otwartych okiennic” (Trześcianka, Soce i Puchły – kemping „Narva”) w okolicy Suraża – „Centrum Turystyki Aktywnej „BAJDARKA”, potem aż przy S8 „Delfina” w Złotorii i Tykocinie (oraz obok w Pentowie i Kiermusach). Następnie noclegi znajdziemy koło Wizny i wokół Łomży oraz w Nowogrodzie hotel „KURPIA ARTE” dawny „Zbyszko”. Warto wspomnieć o dużym inwestorze prywatnym ARCHE, który ma jedno ze swoich siedlisk nad Narwią w Gorodczynie (gmina Wyszki). Oczywiście wokół rzek ulokowanych jest również wiele obiektów turystyki wiejskiej i agroturystyki.
Jeśli chodzi o Pisę to wokół Pisza funkcjonuje rozbudowana baza noclegowa związana z wypoczynkiem nad jeziorami. Natomiast nad samą Pisą jedyny większy obiekt noclegowy to ośrodek wypoczynkowy Kozioł w gminie Kolno.



wg. archesiedlisko.pl/miejsca/podlasie-gorodczyno
„Gorodczyno to malownicza wieś nad Narwią, położona w powiecie hajnowskim, otoczona rozległymi łąkami, sielskimi polami i lasami z przewagą borów sosnowych. Warunki te sprzyjają odpoczynkowi i rekreacji. Będziecie mieli okazję tu naprawdę odpocząć od miasta, podpatrując rytm życia prawdziwej wsi oraz gatunki roślin, owadów i ptaków, o których czytaliście tylko w książkach. To fantastyczna baza wypadowa na rowerowe wycieczki i spływy kajakowe. Gorodczyno to idealne miejsce do tego, żeby zatrzymać się i odpocząć od miejskiego pędu. Osoby, które lubią aktywnie spędzać czas nie będą jednak narzekać na nudę. Ta lokalizacja jest fantastyczną bazą wypadową do zorganizowania wycieczek rowerowych lub spływów kajakowych. Będąc w okolicy warto wybrać się również do Krainy Otwartych Okiennic, którą tworzą trzy malownicze wsie: Trześcianka, Puchły i Soce, do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, do Hajnówki na przejażdżkę kolejką wąskotorową, do Rezerwatu Pokazowego Żubrów w Białowieży czy Białegostoku, oddalonego tylko o 30 km.”