O szlaku mówiono od wielu lat. Natomiast obecnie wspólny projekt rozszerzył wcześniejszą koncepcję o całą Narew aż od Narewki w województwie podlaskim do Ostrołęki oraz obejmuje Pisę wpadająca do Narwi w Nowogrodzie.
Realizacja pomysłu, aby rozwijać turystykę wodną nad Narwią i Pisą, ma swoją długoletnią historię pamiętającą jeszcze czasy działania Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki. Obecnie w rozszerzonym zakresie o Narew od Narewki do Ostrołęki przygotowywany jest do złożenia do PART projekt pn.: „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” do Działania 5.1. Zrównoważona turystyka Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
Nad Narwią i Pisą zaangażowane 20 gmin przygotowuje projekty pod infrastrukturę, która powinna uprzyjemnić wycieczki wodne tymi rzekami i zapewnić kajakarzom podstawową infrastrukturę. Z jednej strony udrożnić ma możliwość wodnego połączenia stolicy z Mazurami, z drugiej otworzyć prawie nietknięte rozwojem turystyki brzegi Narwi w województwie podlaskim. Trzy urzędy marszałkowskie: podlaski, warmińsko- mazurski i mazowiecki podpisały w tej sprawie porozumienie, licząc, że pozyskanie prawie 200 milionów złotych na zaspokojenie podstawowej infrastruktury wodnej zaktywizuje gospodarczo nadrzeczne gminy i pozwoli rozwinąć się przedsiębiorczości mieszkańców, a turyści nie będą musieli biwakować tylko na dzikich łąkach i pastwiskach.
NOWE SMAKI nad Narwią i Pisą
Często wyszukujemy i wybieramy miejsca i sposoby w jaki chcemy wypocząć. Czasami po prostu jedziemy do rodziny, znajomych, wyjeżdżamy z przyjaciółmi. Zaspakajamy różne potrzeby, mamy różne korzyści, poznajemy nowe smaki.
W czasopiśmie „Poznaj swój kraj” niedawno ukazała się relacja z podróży mieszkańca Warszawy nad Narew – do Narwiańskiego Parku Narodowego .
Z Warszawy nad Narew bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd pociągiem. Linia kolejowa przecina
wręcz Narwiański Park Narodowy na dwie części. Większą — północną i mniejszą — południową. Punktem
styku obu części jest tam miejscowość o wdzięcznej nazwie: Łapy….…Czy rzeczywiście wycieczka nieudana? Może nie tak do końca. Owszem, kłopoty z PKP i promami nieco obniżyły wygodę podróży i atrakcyjność miejsca, a „niedostępność” rzeki postawiła pod znakiem zapytania sens wyprawy wokół czegoś, czego w zasadzie nie można zobaczyć. Atrakcji nie podniosą kilkumetrowej wysokości wieże, z których niczego nie można zobaczyć, a dobrej jakości drogi dla rowerów poprowadzone niekoniecznie wzdłuż czteropasmowych dróg. Warkot silników, szum gum i smród spalin to ja mam w Warszawie.
Ale te ptaki – niezwykłe…
Paweł Cukrowski „Poznaj swój kraj” 1-9/2023
Zapraszam do zapoznania się poniżej z tą obszerną relacją, ponieważ trafia w sedno problemów gospodarczego wykorzystania turystyki nad Narwią.



…Kolejny przystanek to kolejna wieża. Tym razem to poważna historia. Wieża jest stalowa i ma ponad
Paweł Cukrowski „Poznaj swój kraj” 1-9/2023
czterdzieści metrów wysokości! Rzeczywiście, widoki stamtąd dalekie. Tylko…. tylko. że nic nie widać. Po
prostu z jednej strony las po horyzont, z drugiej strony miasto, a pomiędzy nimi tylko jakieś pola. W zasadzie nie ma na czym zawiesić oka. Czy można liczyć, by zobaczyć jakieś zwierzęta? Też chyba nie.
Wokół wieży plac zabaw, parkingi, ławki. miejsca na ognisko. To raczej jakieś miejsce rekreacji. Na spotkania towarzyskie na powietrzu dla tych, co mieszkają w blokach, nie mają podwórek ani ogródków. Można
tylko liczyć na przypadkowy klucz dzikich gęsi, może żurawi. Ale tego dnia nic nie lata. Schodzę, bo trzeba
jechać dalej, chociaż akurat dziś plan dnia nie jest napięty, i na kolację zdążę…
Więcej w relacji …



DLACZEGO MAMY WYBRAĆ WYPOCZYNEK NAD PISĄ I NARWIĄ
- Jakie korzyści racjonalne?
- Jakie korzyści emocjonalne?
- Jakie korzyści symboliczne?
Korzyści racjonalne: rekreacja fizyczna w postaci wiosłowania na kajaku to aktywność fizyczna, wspierająca kondycję, siłę mięśniową i ogólne zdrowie. Natomiast jeśli chodzi o edukację przyrodniczą to turystyka kajakowa pozwala na bliski kontakt z przyrodą, co sprzyja edukacji przyrodniczej i świadomości ekosystemów wodnych.
Korzyści emocjonalne pozwalają na relaks i ukojenie poprzez oddziaływanie spokojnej wody, otaczającej przyrody. Rytmiczne pływanie sprzyja relaksowi i redukuje stres. Dostarczają przyjemności związanej z aktywnością poprzez wiosłowanie na kajaku. Daje to przyjemność związaną z aktywnością, poprawiając nastrój oraz samopoczucie.
Korzyści symboliczne: bliskość z naturą, ponieważ turystyka kajakowa często kojarzy się z harmonią z przyrodą, co ma wartość symboliczną jako forma ucieczki od miejskiego zgiełku i często wiąże się z tworzeniem pozytywnych wspomnień, które mają znaczenie symboliczne dla turystów.
