WYpoczynek
i Rekreacja
na wodzie

Inne

Turystyka na rzekach i Jeziorach
to źródło wypoczynku i rekreacji.

Główna atrakcja

Główną cechą turystyki rzecznej jest woda, jedno z najpopularniejszych naturalnych miejsc wypoczynku i rekreacji. Uważa się, że nawet krótkie przebywanie w pobliżu wody ma korzystny, kojący wpływ na większość ludzi.
Obserwacje wyjaśniają dlaczego ośrodki turystyczne promują obiekty wodne w różnych postaciach, w tym rzeki, jeziora, wodospady, gorące źródła i plaże. Jeśli woda nie jest dostępna, aby przyciągnąć turystów w naturalnym, stałym miejscu, sztuczne krajobrazy wzbogacają fontanny, stawy, baseny i sztuczne wodospady.
Potencjalna atrakcyjność rzek jest jeszcze większa, co jest konsekwencją zmieniającej się scenerii oraz potencjału środowiska naturalnego i miejskiego wzdłuż ich brzegów.
Bezpieczeństwo na wodzie z dala od działalności dużych miast to kolejna zaleta wycieczek po rzekach i kanałach. Widok z rzeki czy jeziora jest częściej preferowany niż błądzenie po uliczkach. Istotną korzyścią jest fakt, że nie zachorujemy na chorobę morską podczas pływania, ze względu na spokojny charakter większości rzek i jezior. Dla wielu turystów jest to ważny czynnik, szczególnie jeśli mają skłonności do takiej choroby.

Relaksujący wypoczynek

Pływanie rzekami i jeziorami jest to relaksujący sposób podróżowania w relaksujący sposób, inny niż inne. Daje możliwość zobaczenia wyjątkowych krajobrazów, poznania lokalnej kultury i odwiedzenia szeregu miejsc dziedzictwa kulturowego, do których często zaliczają się zabytki i urocze małe wioski. Ponadto podczas rejsów jest możliwość organizacji wycieczek nad brzegiem, które ułatwiają nawiązanie kontaktu ze społecznością lokalną, zakupy, zwiedzanie i poznanie lokalnej kuchni. Rejs po rzekach i jeziorach to często obowiązkowy punkt programu każdego turysty odwiedzającego dany region. Rejsy mają czasami wręcz status ikony i są uwzględnione w programach większości wycieczek autokarowych operatorów w regionie i poza nim.

Eksploracja wodna

Lokalne napoje, produkty i kuchnia, możliwości interakcji z lokalnymi społecznościami, a także z innymi pasażerami i przyczyniają się do lepszego zrozumienia i docenienia Innych kultur. Wielu operatorów turystycznych oferuje szeroką gamę tematów podczas swoich rejsów, w tym gastronomię, dziedzictwo, przyrodę, dziką przyrodę i przygodę. Większość rejsów wycieczkowych obejmuje zarówno programy lądowe, jak i wodne. Dla wielu uczestników rejsów główną zaletą jest możliwość uczestniczenia w szerokiej gamie zajęć. Eksploracja dróg wodnych i przyległych korytarzy przyrodniczych oferuje również szeroką gamę zajęć na świeżym powietrzu i rekreacji. Dla wielu mieszkańców miast może to być coś najbliższego doświadczeniu „dzikiej przyrody”, w jakim mogą mieć okazję uczestniczyć. Turystyka wodna to także lukratywny zawód, który może wnieść znaczący wkład w lokalną gospodarkę poprzez zatrudnienie przy birdwatchingu, oprowadzaniu po parkach i obiektach rekreacyjnych wzdłuż brzegów rzek oraz świadczenie usług towarzyszących.

Ekoturystyka

Działalność związana z turystyką wodną na obszarach rzek oraz jezior opiera się na korzystaniu z dróg wodnych i atrakcyjności otaczającego krajobrazu, obejmującego zarówno jego zabudowę, jak i otoczenie naturalne – florę i faunę. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem popularności podróżowania rzekami i jeziorami poczyniono znaczne inwestycje w sprzęt wodny i infrastrukturę lądową. To zaowocowało rozwojem różnorodnych atrakcji przyciągających różne segmenty rynku, szczególnie młodsze pokolenia i rodziny. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tego rodzaju turystyką, zauważono potrzebę intensyfikacji działań mających na celu ochronę dziedzictwa naturalnego i kulturowego, a także otaczającego krajobrazu. W wielu regionach programy rejsów rzecznych zostały wzbogacone o działalność ekoturystyczną, która koncentruje się na doświadczeniach opartych na środowisku naturalnym, uwzględniając jego cechy biologiczne, fizyczne i kulturowe. To zwiększone doświadczenie ekoturystyczne sprzyja zainteresowaniu ochroną pozostałych obszarów przyrodniczych. Obecne badania ukazują, że turystyka wodna obejmuje teraz szerszy zakres działań i lokalizacji, uwzględniając każdą dostępną drogę wodną oraz otaczające rzekę środowisko naturalne i kulturowe.

Podobne wpisy